// f;
     

Pochod Za povidlovým koláčem v okolí Benešova u Prahy

Autor: Radoslav Medzihradský | 9.4.2017 o 17:37 | (upravené 9.4.2017 o 20:50) Karma článku: 4,57 | Prečítané:  268x

Klub českých turistůplánuje verejné výlety rok dopredu. Na jar sa konajú podvečerné výlety v utorok a štvrtok. V sobotu sa obvykle koná celodenný pochod. Ja preferujem diaľkové trasy od 50 km.

Potrebujem vyčerpať dovolenku a tak volím pochod Za povidlovým koláčem v okolí Benešova u Prahy. Štart je v jedálni základnej školy a podľa možností som tam o 6:30. Už tam vidím známe tváre turistov, ktorí išli nočnú polovicu trasy sto-vky. Nejak sa neponáhľajú, tak kupujem mapu na 50-ku a vyrážam. Stretávam prvého parťáka a volíme nenáročné tempo okolo 5 km/hod. Zhodujeme sa na tom, že po zime je 50 km dobrá vzdialenosť na zohriatie. Ale parťák chce byť v cieli za dvanásť hodín, preto v nasledujúcej dedine sa od neho odpútam. Občas pozerám do mapy, čo sa mi hodí, lebo stihneme veľmi rýchlo zablúdiť. Ďalej idem sám. Nikto nemá moje tempo. Jeden turista mi ušiel na štarte a druhý ma predbeháva poklusom. Na jednej križovatke nie je z popisu jasné, či máme ísť do ďalšej dediny kratšou alebo dlhšou cestou. Podľa vyznačenej trasy na mape volím dlhšiu trasu. Keď sa obe trasy spoja, prichádza väčšina turistov z kratšej cesty.

V ďalšej dedine akurát otvárajú krčmu. Dáme si kofolu a polievku. Schádzame sa viacerí do partie. Dvaja dôchodcovia idú sto-vku, tak mám z toho istú traumu. Rýchlo dojem a pokračujem sám. Mám pred sebou ešte väčšinu trasy. Striedajú sa dediny, lesy, lúky polia. Idem tak rýchlo, že spätne sa mi všetko rozmazáva v pamäti. Nemôžem si nevšimnúť, že 80% trasy ide po asfaltovej ceste. Samozrejme, že aj v lese. Po väčšine trasy stúpam a klesám. Už mám za sebou zopár vrcholov. Po cca 35 km mi nejak dochádza dych. Vždy je to tak po zime. Nakopne ma, keď na rázcestníku vidím, ako mi ubiehajú kilometre. Rovnako poteší, ak niekoho dostihnem. Aj vychutnávanie okolia stojí za to. Jar začala nedávno, ale príroda je rozmanitá a pekne zelená.

Keď sa vraciam do Benešova, vstup do mesta sa mi zdá dlhý. Na mape mi chýba popis k miestu štartu, tak sledujem GPS. V cieli som za 9:25 hod. Už skorej bolo jasné, že to nebude dobrý čas. Trasa nakoniec je dlhšia o 5 km oproti uvádzaným 50 km.

Domov sa neponáhľam. Vždy je fajn vychutnať si posedenie v cieli. Tradične dostávam diplom za pochod. Tiež sa mi nakopilo 50 IVV pochodov, za ktoré mám ďalší diplom a odznak. Postupne prichádzajú ďalší turisti z mojej trasy. Niečo si spolu dáme a ideme na vlak do Prahy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Ondreja Podstupku

Ako vyhrať hádku s ľuďmi, ktorí neveria vo vedu

Ako vyhrať hádku s ľuďmi, ktorí neveria vo vedu.


Už ste čítali?