Pochod okolo Baštianskeho a Čičkovského potoka v Košiciach

Autor: Radoslav Medzihradský | 20.3.2017 o 21:43 | (upravené 20.3.2017 o 21:53) Karma článku: 1,74 | Prečítané:  868x

Počas pobytu v Prahe som sa začal venovať aktívnej turistike. Následne v Košiciach som dostal chuť nielen na výlety chodiť, ale aj ich plánovať a organizovať. Teraz sa konal môj prvý klubový výlet.

Vymyslel som sériu pochodov okolo potokov a riek v Košiciach a blízkom okolí. Ako prvý pochod si plánujem trasu okolo Baštianskeho a Čičkovského potoka s dĺžkou 14 km. Začíname v Myslave na konečnej autobusovej zastávke. Ráno trochu mrholí a prechádza v dážď. Napriek tomu sa nás schádza dvadsaťpäť turistov. Najprv prednesiem úvod o mojej sérii výletov. Keď už sú niektorí priotrávení z výfuku autobusu, vydáme sa okolo rodinných domov hore do lesa. Prejdeme les, najprv voľne a potom po lesných cestách až prídeme do obce Baška. Je tam nová štvrť a jeden z domov pripomína Hobitov. Prejdeme celú pôvodnú dedinu. Za dedinou nachádzame v lese prameň Baštianskeho potoka. Bohužiaľ je plný odpadkov.  Potok ďalej prechádza cez farmu, ktorú naokolo obchádzame, ale potom sa spustíme dole lesom k potoku. Ten už takmer nespustíme z očí. Držíme sa svahu napravo od neho. Koryto rieky sa pekne stáča lesom. V druhej polovici toku vidíme za potokom veľkú skládku. Pred koncom je už riečisko potoka vybetónované. Nakoniec dorazíme na Luník IX, kde kvôli dažďu veľa miestnych obyvateľov nevidno. Tu sa Baštiansky potok vlieva do Myslavského potoka. Z druhej strany sa do Myslavského potoka vlieva Čičkovský potok. Prechádzame most a opúšťame Luník IX.

Zahneme vľavo a stúpame kopcom na sídlisko KVP. Teraz kopírujeme trasu Čičkovského potoka. Bohužiaľ potok je väčšinu trasy zle viditeľný alebo nedostupný. O odpadky tiež nemá núdzu. Keď dorazíme k autobusovej zastávke, väčšia polovica turistov výlet končí. Našťastie dážď ustáva a nás zostáva ešte dvanásť. Ďalej ideme po trávnatej ploche pri záhradkách. Potok tečie v záhradnej osade. Kamarát Peter nám ukazuje komunitnú záhradu. Následne prejdeme zvyšok KVP a pod mostom cez Popradskú cestu prídeme k majeru Čičky. Prejdeme okolo záhradiek v Čičkách. Potok v záhradkách je opäť mimo náš dosah. Na konci osady sa nás však ukazuje, tak ho prekročíme, krátko prejdeme po lúke a malým vchodom vojdeme do lesa. Ideme voľne lesom nad potokom a vyjdeme na čistinku s altánkom. Čičkovský potok tečie za kríkmi po pravej strane a tam ho vidíme naposledy, pretože na konci čistiny nachádzame jeho prameň.

Vyjdeme na cyklo-chodník a spustíme sa dole k Hornému Bankovu. Ľudí na Bankove nie je veľa. Pršať prestalo len nedávno. Tak si ešte ideme sadnúť do obľúbeného bistra “U Ďuriho”. Objavná túra v okolí Košíc sa vydarila. Kto má rád Košické lesy, ten mal možnosť spoznať nové lesné chodníčky. Tento rok bude ešte nasledovať pochod okolo Kamenného potokapotoka Vrbica.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Poliaci sú pod tlakom. Slovenskí futbalisti môžu v prvom zápase prekvapiť

Futbalisti Slovenska začínajú majstrovstvá Európy proti Poľsku.

Ako sa na hodinách dejepisu sto rokov ohýba história. A stále sa neprestala

Učebnica, ktorá prináša len interpretáciu dejín, by sa mala považovať za podozrivú


Už ste čítali?