// f;
     

Výstup na Spišskú Maguru

Autor: Radoslav Medzihradský | 13.3.2017 o 22:02 | Karma článku: 3,40 | Prečítané:  471x

Prehrštieje najvyšším značkovaným vrcholom pohoriaSpišská Magura. Nachádza sa neďaleko Vysokých a Belianskych Tatier, ktoré sú v dosahu Košíc.

S kamarátkou sme vyrazili do Ždiaru, ktorý je štartovacím bodom Spišskej Magury. Berieme aj rodičov do Vysokých Tatier, aby sa pokochali ľadovým domov na Hrebienku. Z Tatier do Ždiaru je to krátka cesta. Samotná dedina ja značne dlhá a poskytuje veľa služieb pre turistov.

Hneď za čerpacou stanicou nachádzame parkovisko a vydávame sa hľadať ČTZ. Začiatok turistického chodníka sa však nejak stráca, tak sa musíme motať dedinou, aby sme sa na ČTZ napojili. Stúpame mierne po lúke, kde je už značný odmäk. Blato sa mieša so snehom. Vyjdeme na Filipský vrch, kde sa začína objavovať les. Ideme ním a stále mierne stúpame. Prichádzame k rázcestníku pod názvom Magurka. Sme v podstate na hrebeni. Odtiaľ sa dáme vľavo po MTZ. Cesta je široká a vhodná pre bežkárov. Na bežky je to na poslednú chvíľu. Tak ešte asi pol hodiny na vrchol Prehrštie. Keď sme pri ňom, tak zisťujem, že vrchol je trochu mimo značenej trasy. Našťastie si všimnem úzku lesnú cestičku. Ideme po nej a trochu ju prešliapeme. Po cca 200 metroch to vyzerá, že sme na vrchole. Sme vo výške len 1200 m.n.m. Spišská Magura je neporovnateľne nižšia, než susedné Belianske Tatry. Odfotíme sa pri geodetickom bode a pokračujeme ďalej lesom, aby sme sa napojili na MTZ. Cesta už mierne klesá smerom k osamelému vleku. Za ním vyjdeme z lesa sa začíname schádzať z kopca po ZTZ. Keď sme dole, objaví sa ďalšie lyžiarske stredisko Strednica. Spomínam, ako som sa tu učil lyžovať ako dieťa.

Snažíme sa nejak prekľučkovať popod lanovku, kde ZTZ pokračuje. Sprava sa pripojí potok. Vchádzame do lesa a to už by sme mali byť v Belianskych Tatrách. Les je nejak poničený. Zišlo by sa ho vyčistiť. Je tu ešte veľa snehu  a niekedy sa na ľade riadne šmýkame. Pred nami je ústie Monkovej doliny. Prešiel som ju v lete a kvôli šmýkaniu je ju lepšie prejsť smerom hore. Za ústím prichádzame po ČTZ k hoteli Magura. Keďže už je poobede, dáme si obed a vlastne všetko, čo sa do nás zmestí. Následne sa vraciame do Ždiaru na začiatok trasy a dokončíme plánovaný okruh.

Rád zbieram pečiatky z výletov, ale záznamník mám v aute. K hoteli už sa mi nechce vrátiť. Pomotám sa v okolí auta, ale nenájdem žiadne turistické centrum. Vydáme sa teda autom k informačnému centru. Nachádzam tam len jednu z viacerých reštaurácií v obci. Tam dostanem vytúženú pečiatku. Následne sa vydáme smerom na Poprad a Prešov, takže večer sme doma ako na koni.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Ondreja Podstupku

Ako vyhrať hádku s ľuďmi, ktorí neveria vo vedu

Ako vyhrať hádku s ľuďmi, ktorí neveria vo vedu.


Už ste čítali?