Silvestrovský výstup na Šarišský a Kapušiansky hrad

Autor: Radoslav Medzihradský | 1.1.2017 o 0:00 | (upravené 1.1.2017 o 15:33) Karma článku: 3,27 | Prečítané:  282x

Silvester je obľúbeným dňom pre spoločné krátke turistické výlety. Z Košíc chodíme obvykle na Kojšovu Hoľu spoločne kluby KVT KošičanKT Víkend. Tento rok sme sa niektorí rozhodli urobiť zmenu a vyjsť si na Šarišský hrad.

Na Šarišskom hrade sa obvykle stretávajú Prešovskí turisti. Podľa svojho harmonogramu prichádzam do Prešova autom, keď zisťujem, že som dorazil o hodinu skorej. Zabíjam preto čas na železničnej stanici a blízkom obchode Nay. Za hodinu dorazí vlakom skupina našich turistov z Košíc a okolia. Tí pokračujú autobusom do Veľkého Šariša. Za nimi prichádza moja priateľka druhým vlakom, prestupujeme do auta a dobiehame autobus v Šariši. Dobre si tipujem, že je lepšie zaparkovať v centre. Parkovisko pod hradom je úplne plné.

Šarišský hrad pekne vidno zdola. Jeho rozľahlá zrúcanina sa týči na zalesnenom kopci. Vystupuje sa ľahkou cestou po ŽTZ. Trasa sa dá zvládnuť za 90 minút. Po vstupe vidíme nádvorie plné ľudí. Turisti sú počítaní. Účasť vraj dosiahla číslo tisíc ľudí. V priestoroch hradu je voľný program, takže nasleduje konzumácia vlastných zásob a fotografovanie. Menšou atrakciou je výstup na vežu s lešením. Potom zisťujeme, že sa rozdáva čaj a guláš. Niektorí turisti sa venujú opekaniu. Kto má veľkú chuť minúť peniaze, môže si kúpiť magnetky a pohľadnice.

Náhle zisťujeme, že akcia je krátka, ale čas značne pokročil. Vraciame sa do Šariša, ale berieme to skratkou lesom. Musíme dôjsť na železničnú stanicu a tak čím viac klesáme, tým viac pridávame do kroku. Keď nám zostáva dvesto metrov k stanici, vlak nám odchádza. Našťastie sa nájdu dve autá, ktoré berú Košických turistov stopom do Prešova na vlak do Košíc.

S priateľkou sa rozhodujeme využiť náš motorizovaný stav a vydávame sa smerom na Kapušiansky hrad. Zaparkujeme pod hradom a ideme hneď hore. Hrad obchádzame lesnou cestou, lebo priama cesta po ZTZ je na zimu príliš strmá. Potom sa napojíme na ZTZ a rýchlo sa dostaneme na hrad. Výstup je kratší než na Šarišský hrad a ľudí stretávame len pár. Na Štefana tu bolo inak rušno. Skúšame sa pozrieť na hradnú vežu, ale tá je uzavretá. Zaujímavý je biely kríž pred hradbami, ktoré sa dajú celé obísť. Cesta späť je veľmi rýchla. Stíhame sa vrátiť ešte pred zotmením. Môžeme ísť domov osláviť Silvestra. Vhodný oddych si doma nedopriavame, takže do polnoci vydržím len silou vôle. Zostáva sa len tešiť na ďalší spoločný Silvestrovský výlet.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Ondreja Podstupku

Ako vyhrať hádku s ľuďmi, ktorí neveria vo vedu

Ako vyhrať hádku s ľuďmi, ktorí neveria vo vedu.


Už ste čítali?