Výstup na Čergovský Minčol

Autor: Radoslav Medzihradský | 12.12.2016 o 11:27 | (upravené 12.12.2016 o 17:31) Karma článku: 5,82 | Prečítané:  500x

Mám rád diaľkové pochody a série výletov. Obvykle chodím so skupinou turistov z materského klubu KVT Košičan ale aj z iných Košických či Prešovských klubov. Dnes som dal prednosť spoločnému výletu s priateľkou na vrchol Minčol.

Záznamník Najvyššie vrcholy Slovenských pohorí (NVSP) obsahuje päťdesiatpäť vrcholov a jedným z nich je Minčol, ktorý je najvyšších vrcholom pohoria Čergov. Cesta z Košíc nie je ďaleká, ale aj tak musíme počítať s krátkymi dňami. Dobrým štartovacím bodom je dedinka Livovská Huta. Tam si hneď všimnem, že potraviny a krčma sú už zrušené.

Z dedinky začína ŽTZ, ktorá vedie priamo na vrchol. Ten sa dá dosiahnuť do dvoch hodín. Cesta je však zasnežená a my sa boríme. Pri tomto pohybe pália lýtka. Spočiatku nasledujeme včerajšie vyšliapané stopy, tie však onedlho končia. Celý čas stúpame, kým neprídeme na hrebeň a smerovník Lazy.

Potom je už stúpanie miernejšie. Zároveň sa odkrývajú výhľady na Vysoké Tatry a Pieniny. Najprv prídeme na predvrchol s vysokým dreveným krížom postaveným na počesť návštevy Jana Pavla II. Konečne stretávame pár bežkárov. Po iných turistov ani stopy. Čím to je, že na tak známy vrchol sa dnes nikto iný nevybral J. Následne prichádzame na samotný vrchol Minčol. 4-kilometrová trasa trvala niečo cez dve hodiny. Na nezalesnenom vrchole je pylónom s erbami Bardejova, Prešova, Starej Ľubovne a Sabinova po jednotlivých stranách. Na smerovníku sú niektoré smerové tabule už nečitateľné. Keď vidím na jednej tabuli skratku ČSAD, tak je mi jasné, že bola vyrobené v roku tisíc deväťsto päťsto :-). Turisti môžu zanechať odkaz vo vrcholovej knihe umiestnenej v schránke. Na vrchole nás ofukuje, takže s mokrými nohami sa tu dlho nezdržujeme.

Pôvodne som plánoval, že budeme pokračovať ďalej na Malý Minčol a lesnou cestou sa vrátime do dedinky, čím prejdeme okruh dlhý asi 16 km. Do zotmenia zostávajú len tri hodiny, preto neriskujeme cestu po nevyšliapanej zasneženej ceste. Vraciame sa späť po pôvodnej ceste po našich stopách, takže sa nám ide rýchlejšie. Keď začneme prudko klesať, tak kĺzavým pohybom ešte zrýchlime až do dedinky. Za štyri hodiny sme prešli potrebnú trasu v dĺžke deväť km a máme ďalší bod do záznamníka NVSP.

Pri lepšom počasí sa rozhodne vyplatí absolvovať dlhšiu trasu. Výlet je vhodný pre turistov obdivujúcich prírodu a hľadajúcich kľud mimo civilizácie. Na vrchol vedie viacero výstupových trás z niekoľkých smerov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Ondreja Podstupku

Ako vyhrať hádku s ľuďmi, ktorí neveria vo vedu

Ako vyhrať hádku s ľuďmi, ktorí neveria vo vedu.


Už ste čítali?